Poszukujemy - Odkrywamy

Poszukujemy - Odkrywamy

czwartek, 10 września 2020

Tajemnice Ślęży - część 1

Ślęża od zarania dziejów fascynowała ludzi – tajemnicze, samotne, wysokie na ponad 450 m wyniesienie na równinie w pobliżu Wrocławia (całkowita wysokość 718 m. n.p.m.) jawiło się jako święta góra, miejsce niezwykłe. I podobnie niezwykłą była jego historia – zarówno ta sprzed tysiąca lat, kiedy należała do wielkorządcy Bolesława Krzywoustego – Piotra Włostowica, jak i ta sprzed lat kilkudziesięciu, kiedy wycofujące się wojska niemieckie ukrywały na niej swoje tajemnice.

Niewątpliwie fascynująca jest też historia niezwykłego zabytku sztuki inżynieryjnej umiejscowionego na stoku Ślęży – czyli wykutych w skale leżakowni browaru w Sobótce – Górce, w których do chłodzenia wykorzystywano lód pozyskiwany zimą z pobliskiego stawu; podobnego obiektu próżno  by szukać na terenie Europy. Według uzyskanych swego czasu przez Polskie Towarzystwo Eksploracyjne informacji, podczas II wojny światowej w podziemiach tych miał  funkcjonować sztab; inne doniesienia wskazywały na podziemny szpital wojskowy, jednak pomimo gruntownych badań nie udało się odnaleźć żadnych śladów z tamtego okresu.

W tamtej okolicy zastanawiające są za to dziwne baseny wymurowane w kamieniołomie pod Górą Anielską i przygotowania do kucia sztolni w pobliżu pałacu w Sobótce - Górce.


Najstarszy, uzyskany w trakcie badań archiwalnych dokument, związany z poszukiwaniami w masywie Ślęzy ukrytych pod koniec ostatniej wojny dóbr pochodzi z 8 grudnia 1949 r:

Wyniki penetracji kopalni magnezytu, oraz odkopanie zwałów szutra w starych kopalniach pod którymi miało być wejście do komór, gdzie miały być ukryte remanenty poniemieckie dały wyniki całkowicie negatywne.

Informator Borkowski miał te informacje z 1945 r. obecnie są to informacje nieaktualne, gdyż remanenty te zostały już odkryte bądź przez szabrowników bądź przez Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane. Zostały jedynie zupełnie zgniłe dywany i skorupy z potłuczonej porcelany bez żadnej wartości.

Zatem, choć te poszukiwania nie dały oczekiwanych efektów, potwierdzone zostało istnienie tam ukrytego wcześniej depozytu.

Ślęża kryje oczywiście o wiele więcej tajemnic – ale o tym w następnych odcinkach.


Na zdjęciach:
- Baseny w kamieniołomie pod Górą Anielską
- Wyrobisko przygotowawcze do bicia sztolni